Informace
a aktuality

Nelegální přeprava topného oleje řidiči opět nevyšla

V uplynulých dnech (úterý dne 22. září) odhalili ústečtí celníci v příhraničí další nelegální přepravu topných olejů, tzv. červené nafty.

Hlídka mobilního dohledu si v ranních hodinách vytipovala a zastavila v obci Sobědruhy na Teplicku červenou dodávku značky Ford Tranzit, kterou řídil sedmačtyřicetiletý Ústečan.  Celníci v nákladovém prostoru nalezli dvě nádoby IBC o obsahu á 1 000 litrů a jeden plechový sud o objemu 200 litrů s kapalinou načervenalé barvy a zápachem motorové nafty.

Jelikož řidič nepředložil hlídce žádné doklady prokazující řádné zdanění vybraných výrobků, celníci odebrali z nádob vzorky a celkem 2 179 litrů topného oleje  v hodnotě 38.900 korun zajistili. Řidič navíc neměl, vzhledem k přepravě nadlimitního množství nebezpečných látek, vozidlo označeno oranžovými bezpečnostními tabulkami. Za tento přestupek mu byla uložena pokuta ve výši dva tisíce korun. Topný olej propadne ve prospěch státu a výtečník bude muset uniklou spotřební daň ve výši 23.861 korun celníkům doplatit.

Jak se později ukázalo, ten samý muž se již stejného jednání dopustil 30. září. To jej hlídka celníků kontrolovala v obci Krupka a v bílé dodávce značky Iveco objevila bezmála dva tisíce litrů topného oleje, též bez patřičných dokladů prokazujících jeho řádné zdanění či nabytí bez daně.

Od začátku roku ústečtí celníci zmařili 15 pokusů o nelegální přepravu minerálních olejů, při kterých zajistili 37 897 litrů topného oleje. Zabránili tak daňovému úniku ve výši 391.937 korun.  U jednoho řidiče objevili značený minerální olej i v běžné nádrži jeho vozidla.

„Červená nafta" je určena výhradně pro výrobu tepla, z důvodu nižší ceny je však u nás podvodně používána pro pohon motorových vozidel.

Zobrazit všechny aktuality

Časté dotazy

Co je a k čemu slouží číslo EORI?

  • Číslo EORI slouží jako jedinečný identifikátor pro následnou komunikaci s celními orgány všech členských států Evropské unie.

Jakým způsobem získám číslo EORI?

  • Veškeré informace o registraci EORI získáte kliknutím na tento odkaz EORI REGISTRACE.

Jaké dokumenty předkládám při prvním vývozu, dovozu?

  • Identifikační číslo EORI.
  • Ověřená kopie výpisu z obchodního rejstříku a registrace DIČ.
  • Plná moc k zastupování v celním řízení, musí podepsat statutární orgán dle výpisu z obchodního rejstříku.

Jaké náležitosti musí být na faktuře?

  • Dodací podmínky dle INCOTERMS (kdo hradí dopravu a její cenu rozdělit na úsek v CZ, EU a třetí zemí)
  • Počet a druh nákladových kusů
  • Brutto a netto hmotnost
  • Způsob dopravy a SPZ dopravního prostředku, při kusové zásilce SPZ, auto, které přijede na zdejší celní úřad
  • Celní úřad výstupu z EU

Užitečné odkazy

Vytvořil WANET s.r.o. 2017