Informace
a aktuality

Ruzyňští celníci odhalili pašeráky drog

Ruzyňští celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni zásilky hašiše, ketaminu a kokainu. Drogy pašovali dva cizinci ve věku 28 a 22 let.


V prvním případu cestoval cizinec z Dillí přes Istanbul do Prahy. Celníci objevili drogy při běžné kontrole zavazadel cestujících. Pašerákovo zavazadlo nejprve podrobili kontrole rentgenem, který vykazoval podivné předměty. Důkladná prohlídka odhalila v zavazadle skleněnou láhev, která obsahovala neznámou krystalickou látku reagující drogovým testem pozitivně na ketamin (brutto 1,74 kg) a dva dřevěné válce reagující drogovým testem pozitivně na hašiš (brutto 1,04 kg). Následná podrobná expertíza v kriminalistickém ústavu potvrdila, že se jednalo o ketamin o váze 361 g a hašiš o váze 340 g.

 

Druhý pašerák přicestoval do Prahy z Fortalezy přes Lisabon. Celníky na sebe upozornil svým nervózním chováním. Prvotní podezření na pašování drog celníkům potvrdila rentgenová kontrola a následná vnitřní prohlídka zavazadla při které bylo nalezeno v průhledném sáčku 15 ks kontejnerků společně s exkrementy. Z tohoto důvodu bylo provedeno u cizince rentgenové vyšetření. Postupně z těla pašeráka vyšlo dalších 18 ks kontejnerků naplněných bílým práškem. Chemická látka při provedení detekční zkoušky pozitivně reagovala jako kokain. Celková hmotnost všech kapslí byla 310 g. Určení vlastní hmotnosti a druhu zajištěné drogy je předmětem další odborné expertízy. Podle zkušeností celníků se s největší pravděpodobností jedná o velmi koncentrovaný kokain.


Oba cizinci byli předáni Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Zobrazit všechny aktuality

Časté dotazy

Co je a k čemu slouží číslo EORI?

  • Číslo EORI slouží jako jedinečný identifikátor pro následnou komunikaci s celními orgány všech členských států Evropské unie.

Jakým způsobem získám číslo EORI?

  • Veškeré informace o registraci EORI získáte kliknutím na tento odkaz EORI REGISTRACE.

Jaké dokumenty předkládám při prvním vývozu, dovozu?

  • Identifikační číslo EORI.
  • Ověřená kopie výpisu z obchodního rejstříku a registrace DIČ.
  • Plná moc k zastupování v celním řízení, musí podepsat statutární orgán dle výpisu z obchodního rejstříku.

Jaké náležitosti musí být na faktuře?

  • Dodací podmínky dle INCOTERMS (kdo hradí dopravu a její cenu rozdělit na úsek v CZ, EU a třetí zemí)
  • Počet a druh nákladových kusů
  • Brutto a netto hmotnost
  • Způsob dopravy a SPZ dopravního prostředku, při kusové zásilce SPZ, auto, které přijede na zdejší celní úřad
  • Celní úřad výstupu z EU

Užitečné odkazy

Vytvořil WANET s.r.o. 2017